Buldogi Francuskie !!!

Higiena i Pielęgnacja

Ogólna pielęgnacja buldoga francuskiego

Higiena na co dzień

Konieczne jest zachowanie właściwej higieny skóry, oczu, uszu oraz zębów.

rambo-maluszek.jpg

 

ETAPY WZROSTU WŁOSA

Wzrost włosa można podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich to faza anangenowa: komórki intensywnie dzielą się, a włos się wydłuża; kolejna to faza katagenowa, zwana również fazą przejściową, kiedy włos przestaje już rosnąć, ale jeszcze nie wypada. Ostatnia to faza telogenowa czyli faza spoczynku, kończąca cykl życia włosa:, stary włos wypada i na jego miejsce zaczyna rosnąć nowy. Proces odnowy włosa jest cykliczny, uzależniony od wielu różnych czynników: długości dnia, zmian temperatur, diety, stresu, równowagi hormonalnej, a także uwarunkowań genetycznych i rasowych. 

W naszej strefie klimatycznej sierść u psów zazwyczaj rośnie intensywnie wiosną (okrywa letnia), po czym jesienią jest zastępowana przez znacznie gęstszą okrywę zimową. U psów mieszkających w domu linienie często jest regularne przez cały rok.

 

bul.jpg

 

 

WRAŻLIWA SKÓRA

Buldogi francuskie mają skłonność podrażnień skóry, często związanych z alergią kontaktową czyli nadwrażliwością układu odpornościowego, gwałtownie reagującego na nieszkodliwe czynniki (pyłki, roztocza, itp.).

 

buldog_francuski_czosnek_2.jpg

 

FAŁDY SKÓRNE

Fałdy skórne na pysku buldoga francuskiego narażone są na ryzyko wystąpienia infekcji skórnych. Dzieje się tak dlatego, że fałdy nie pozwalają na swobodne odparowywanie ciepła i wilgoci tworząc w ten sposób doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Codzienna profilaktyka polega na starannej pielęgnacji tych wrażliwych okolic.

Sebum (łój) to tłusta wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe tworząca na sierści wodoodporną warstwę ochronną. Na powierzchni skóry, w łoju zaczynają namnażać się bakterie wytwarzające enzym o nazwie lipaza, który z kolei uwalnia kwasy tłuszczowe o właściwościach przeciwbakteryjnych.

 

PIELĘGNACJA SIERŚCI I SKÓRY 

Dbanie o krótką sierść buldoga francuskiego nie jest trudne. Regularne szczotkowanie przy użyciu rękawicy masującej lub gumowej pozwoli usunąć wypadające włosy, poprawi też ukrwienie skóry. Wiele psów bardzo lubi takie zabiegi. Należy pamiętać o oczyszczaniu okolic odbytu (zabrudzenie sierści  kałem) oraz fałdów skórnych. 

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpanie psa. Do kąpieli należy psa przyzwyczaić. Częstotliwość kąpieli zależy od pory roku oraz warunków w jakich przebywa pies. Do pielęgnacji sierści należy używać wyłącznie szamponu dla psów, odpowiedniego do wieku psa i typu sierści.  Po kąpieli psa trzeba dokładnie wytrzeć i zabezpieczyć przed chłodem i przeciągami.

images (3).jpg

OCZY

W razie potrzeby można przemywać okolice oczu psa używając do tego celu specjalnego płynu okulistycznego (do nabycia w lecznicy weterynaryjnej). Roztworem do przemywania zwilżamy obficie gazik i przemywamy w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. O konieczności takiej pielęgnacji lepiej zawsze porozmawiać z lekarzem weterynarii. Nie wolno samodzielnie stosować żadnych kropli ani maści, wiele przypadków zapalenia spojówek jest właśnie bezpośrednim skutkiem nadużywania preparatów do oczu.  Do czyszczenia oczu nie wolno stosować zwykłej wody, bowiem ma ona niewłaściwy odczyn pH. W razie pojawienia się wydzieliny, zaczerwienienia czy świądu w okolicy oczu należy skonsultować się z  lekarzem weterynarii.

images.jpg

USZY

Powinno się regularnie sprawdzać stan uszu. Najlepiej w czasie wizyty w lecznicy poprosić lekarza weterynarii, aby pokazał prawidłowy sposób czyszczenia uszu psa i w razie potrzeby zalecił specjalny preparat do pielęgnacji.

 

 

 

 

Z: http://www.royal-canin.pl/buldogfrancuski/kompendium-wiedzy/opieka-i-higiena